Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2022 roku
Ponad 250 zgłoszeń naniesionych przez mieszkańców na terenie całego powiatu. Takimi wynikiem podsumowujemy miniony rok. Gorąco zachęcamy do korzystania z tego narzędzia jako alternatywnej opcji kontaktu z Policją.
W minionym 2022 roku, na stronie internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa powiatu wąbrzeskiego, zaznaczone zostały 254 zgłoszenia mieszkańców, dotyczące wielu różnych kwestii.
Po weryfikacji potwierdziliśmy 73 z nich, gdzie nasi funkcjonariusze pojawiali się regularnie eliminując niepokojące mieszkańców zjawiska.
165 zgłoszeń nie zostało potwierdzonych, 16 z nich zakwalifikowano jako pomyłkę/żart.
Najwięcej potwierdzonych zgłoszeń dotyczyło:
- przekraczania dozwolonej prędkości (94)
- nieprawidłowego parkowania (63)
- spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem (18)
Jak pokazują statystki, rok rocznie popularność KMZB na terenie naszego powiatu rośnie. Szeroko zakrojone akcje promocyjne, propagowanie jej wśród młodzieży szkolnej przynosi wymierne efekty.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Podczas konsultacji społecznych wskazywali oni swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa. Dlatego 5 października 2016 roku uruchomiona została strona internetowa, będąca szczegółową mapą całego kraju. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.
Mapa jest także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków Policji. To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest Internecie oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”.
źródło: gov.pl/KPP Wąbrzeźno
autor: asp. Krzysztof Świerczyńsk