Ponad 1 000 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Wraz z początkiem tego tygodnia odnotowaliśmy tysięczne zgłoszenie, naniesione na KMZB na terenie naszego powiatu. Jest to dla nas znak, że narzędzie jakim dysponują mieszkańcy jest coraz bardziej popularne i spełnia oczekiwania obywateli.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Podczas konsultacji społecznych wskazywali oni swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa. Dlatego 5 października 2016 roku uruchomiona została strona internetowa, będąca szczegółową mapą całego kraju. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.
Mapa jest także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków Policji. To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest Internecie oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”.
źródło: gov.pl/KPP Wąbrzeźno
autor: asp. Krzysztof Świerczyński